FAQ - ENDODONCJA

WITKOWSKI-IKONY-28

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, dlatego pacjent nie powinien odczuwać dolegliwości bólowych. Istnieje możliwość precyzyjnego znieczulenia komputerowego aparatem The Wand, który proces znieczulenia miejscowego czyni również bezbolesnym.

Dzięki ciągle rozwijającej się technologii proces leczenia kanałowego uległ znaczącemu usprawnieniu. Zastosowanie mikroskopu oraz nowej generacji osprzętu endometrycznego w istotny sposób poprawiło precyzje leczenia. Nowoczesne ręczne i maszynowe narzędzia kanałowe oraz usprawnione techniki opracowywania i wypełniania kanałów zdecydowanie przyspieszyły pracę lekarza i poprawiły docelowe efekty leczenia. Często leczenie przeprowadza się już na jednej wizycie. 

Główną korzyścią prawidłowo przeprowadzonego leczenia kanałowego jest możliwość zachowania zęba i przywrócenia mu mechanicznej funkcji w jamie ustnej. Prawidłowo udrożnione i poszerzone kanały zęba, które następnie są zdezynfekowane i szczelnie wypełnione chronią go przed ponownym wnikaniem do nich chorobotwórczych bakterii, powodujących stany zapalne. 

Prawidłowo przeprowadzone leczenie kanałowe w wielu przypadkach gwarantuje długotrwałe utrzymanie zęba wraz z jego funkcją. Warunkiem tego jest zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej, dobrej kondycji organizmu oraz dopełnianie regularnych wizyt profilaktycznych. By mieć pełną kontrolę uzyskanego efektu leczenia wymagana jest okresowa kontrola radiologiczna zębów leczonych endodontycznie. 

Najczęstsze przyczyny utrudnień lub niepowodzenia leczenia to pozostawione w kanałach zębów złamane narzędzia endodontyczne po uprzednim leczeniu, obliteracja czyli bardzo słaba drożność kanałów korzeniowych lub wręcz jej brak, do której dochodzi na skutek przewlekłych stanów zapalnych miazgi czy wreszcie niestandardowa anatomia zęba. 

Leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem daje lepszy wgląd w pole zabiegowe podczas odnajdywania i udrażniania kanałów korzeniowych oraz ich poszerzania i precyzyjnego wypełniania. Powiększony obraz ułatwia i przyspiesza pracę szczególnie przy niestandardowej anatomii zęba. 

Leczenie pod mikroskopem nie różni się znacząco od standardowych technik. Pacjent zawsze pozostaje w pozycji leżącej i jest zaopatrzony koferdamem. Koferdam to gumowa ochrona zabezpieczająca pacjenta przed połykaniem drażniących płynów dezynfekujących kanały korzeniowe. Chroni również kanał korzeniowy przed wtórnym infekowaniem ich śliną. Powiększony obraz uzyskany w optyce mikroskopu poprawia precyzję i przyspiesza pracę endodoncie.

Konieczność powtórnego leczenia endodontycznego może zaistnieć w sytuacji gdy kanały zęba nie zostały wypełnione do ich anatomicznego wierzchołka, lub w trakcie leczenia doszło do złamania i pozostawienia ułamanego narzędzie w świetle kanału korzeniowego. Powstała zmiana zapalna przy wierzchołku korzenia, która jest widoczna jedynie w obrazie kontrolnego zdjęcia rtg również może zadecydować o konieczności powtórnego leczenia endodontycznego.   

Leczenie kanałowe zęba „martwego” nie różni się szczególnie od leczenia zęba „żywego”. Zabieg jest z reguły bezbolesny, ponieważ ząb pozbawiony jest reakcji bólowej ze strony ukrwionej i unerwionej tkanki – miazgi, znajdującej się w jego komorze i kanałach. Dla poprawy komfortu pacjenta oraz pracy można znieczulić jedynie dziąsło z uwagi na manipulacje przy zakładaniu klamry koferdamu. 

Prawidłowo wyleczony endodontycznie ząb z powodzeniem może służyć przez wiele lat życia pacjenta. Poprawa jego funkcji możliwa jest dzięki skutecznej odbudowie protetycznej, poprzez wzmocnienie go wkładami koronowo-korzeniowymi z włókna szklanego i wykonanie korony protetycznej. 

W przypadku zabezpieczenia zęba po leczeniu kanałowym wypełnieniem z opatrunku tymczasowego nie można spożywać posiłków do momentu związania tego materiału czyli około 2 godziny. Po każdym leczeniu wykonywanym w znieczuleniu miejscowym, posiłek można spożyć bezpiecznie gdy całkowicie minie efekt znieczulenia jamy ustnej.

features

features

Company

get started

Weekly Newsletter

© 2017 STOMATOLOGIA ESTETYCZNA IMPLANTOLOGIA DR RADOSŁAW WITKOWSKI Wszystkie prawa zastrzeżone