PROFILAKTYKA STOMATOLOGICZNA

Profilaktyka w stomatologii to czynności diagnostyczne i lecznicze mające na celu zapobieganie chorobom twardych tkanek zęba (próchnica), przyzębia oraz innym chorobom jamy ustnej. 
Profilaktyka stomatologiczna:

co pozwala zachować i cieszyć się własnym zdrowym uzębieniem przez długie lata.

Niewłaściwa codzienna higiena jamy ustnej prowadzi do powstawania płytki nazębnej. Nieusuwana płytka nazębna ulega mineralizacji (zwapnieniu) pod wpływem soli mineralnych zawartych w ślinie, przekształcając się w kamień nazębny. Jest on nie tylko nieestetyczny, lecz przede wszystkim stanowi zagrożenie dla organizmu z uwagi na stacjonujące w nim bakterie. Obecność bakterii i kamienia nazębnego prowadzi do rozwoju chorób dziąseł i przyzębia, w efekcie do rozchwiania zębów, co w konsekwencji może doprowadzić nawet do ich utraty.
W związku z tym istotna jest szeroko pojęta profilaktyka, która uwzględnia:

Zabiegi profilaktyczne

Zabiegi profilaktyczne są bezwzględnym wymogiem przed planowanym leczeniem chirurgicznym i implantologicznym oraz stwarzają bezpieczne warunki dla skutecznego leczenia zachowawczego, protetycznego, periodontologicznego oraz ortodontycznego. 
Zabiegi profilaktyczne możemy zawrzeć w kilku procedurach:

Wizytę w gabinecie stomatologicznym należy zacząć od wykonania diagnostyki. Dokonujemy tego poprzez badanie kliniczne pacjenta i wywiad lekarski oraz wykonujemy zdjęcie panoramiczne (OPG, potocznie panorama). Pozwala ono na obiektywną ocenę stanu uzębienia, przyzębia, kości szczęk i żuchwy, stanowi pełny panoramiczny obraz interesujących nas obszarów.

Usuwanie kamienia nazębnego - skaling

Usuwanie kamienia nazębnego (skaling) wykonywane jest mechanicznie za pomocą urządzenia ultradźwiękowego (skaler) lub precyzyjnych ręcznych narzędzi (kireta) bezpiecznych dla szkliwa. Zabieg ten jest bezbolesny i rutynowo nie wymaga znieczulenia. Tylko w niektórych przypadkach, np. przy obecności stanu zapalnego lub kamienia zlokalizowanego poddziąsłowo, dla komfortu pacjenta stosuje się znieczulenie miejscowe. W przypadku dużej ilości złogów i trudności w oczyszczaniu zabieg można rozłożyć na kilka wizyt.

Piaskowanie zabieg usunięcia osadu i mineralnych przebarwień

Piaskowanie – zabieg usunięcia osadu i mineralnych przebarwień – wykonywane jest przy użyciu urządzenia generującego strumień czyszczący z drobinek piasku (dwuwęglan sodu), powietrza i wody (piaskarka). Osad, którego powstawanie jest konsekwencją nawyków żywieniowych (spożywanie herbaty, kawy, czerwonego wina), palenia papierosów, jak i predyspozycji organizmu (skład śliny), usuwany jest precyzyjnie z trudno dostępnych miejsc dzięki dużemu ciśnieniu wyrzucanych ziaren o odpowiednio dobranej grubości oraz skupionej wiązce czyszczącej, która dociera w miejsca trudno dostępne dla narzędzi. Zabieg ten jest bezpieczny, bezbolesny i najczęściej stanowi uzupełnienie skalingu. Zabieg zalecany jest 2 razy do roku.

Polerowanie/fluoryzacja

Po zabiegach skalingu i piaskowania poleruje się (polishing) powierzchnie zębów za pomocą szczoteczek, gumek i past polerskich, ograniczając ponowne szybkie odkładanie się kamienia nazębnego i osadu. Zabieg higienizacji uzupełnia fluoryzacja. Wykonywana jest poprzez lakierowanie powierzchni zębów bądź stosowanie pianek fluorkowych. Jony fluoru wchodzą w reakcje z apatytami szkliwa (głównym jego budulcem), w związku z tym zwiększa się odporność szkliwa na działanie kwasów, co hamuje rozwój próchnicy.

Lakowanie

Lakowanie dotyczy bruzd powierzchni zębów przedtrzonowych i trzonowych. Są to trudno dostępne dla szczoteczki miejsca, w związku z tym narażone na demineralizację i rozwój próchnicy. Lakowanie poprzedza dokładne oczyszczenie powierzchni zęba i polega na wprowadzeniu laku do bruzdy korony zęba. Uszczelnienie bruzd zapobiega odkładaniu i zaleganiu resztek pokarmowych w tych trudno dostępnych obszarach anatomii zęba. Zabieg przeznaczony głównie dla zębów do 3 miesięcy od wyrżnięcia, czyli dla dzieci. Redukuje próchnicę o około 90%.
Istotą zapobiegania powstawania płytki nazębnej jest dobór odpowiedniej techniki szczotkowania zębów:

W tym celu higienistka lub stomatolog wykonuje instruktaż higieny jamy ustnej. Istotny jest również dobór odpowiednich past, jak i profilu szczotek do zębów, które powinny być systematycznie zmieniane, gdy pojawią się oznaki ich zużycia

SANACJA JAMY USTNEJ

Brak potencjalnych ognisk zapalnych, należyta funkcja i higiena jamy ustnej to wyróżniki jej stanu zdrowia. Proces leczniczy prowadzący do przywrócenia tego stanu określamy jako SANACJA JAMY USTNEJ.

Sanacja jamy ustnej wymagana jest przed każdym planowanym kompleksowym leczeniem schorzeń zębów i jamy ustnej oraz w sytuacjach leczenia chorób ogólnoustrojowych, takich jak np. schorzenia okulistyczne, choroby kardiologiczne, choroby krwi, choroby jelit i układu pokarmowego oraz inne.
Sanację jamy ustnej wykonujemy poprzez:

SANACJA JAMY USTNEJ

Brak potencjalnych ognisk zapalnych, należyta funkcja i higiena jamy ustnej to wyróżniki jej stanu zdrowia. Proces leczniczy prowadzący do przywrócenia tego stanu określamy jako SANACJA JAMY USTNEJ.

Sanacja jamy ustnej wymagana jest przed każdym planowanym kompleksowym leczeniem schorzeń zębów i jamy ustnej oraz w sytuacjach leczenia chorób ogólnoustrojowych, takich jak np. schorzenia okulistyczne, choroby kardiologiczne, choroby krwi, choroby jelit i układu pokarmowego oraz inne.
Sanację jamy ustnej wykonujemy poprzez:

KONTAKT

WIĘCEJ INFORMACJI

SZYBKI EMIAL

© 2017 STOMATOLOGIA ESTETYCZNA IMPLANTOLOGIA DR RADOSŁAW WITKOWSKI Wszystkie prawa zastrzeżone