STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA / ESTETYCZNA podstawowa dyscyplina stomatologiczna

Stomatologia zachowawcza to dział stomatologii zajmujący się profilaktyką i leczeniem próchnicy oraz pozostałych chorób twardych tkanek zębów.

Nawet przy regularnej higienie jamy ustnej, bywa, że ząb przegrywa z bakteriami i rozpoczyna się proces próchniczy. Dotyczy to najczęściej pacjentów o niewłaściwych nawykach higienicznych i nasilonych, indywidualnych skłonnościach do próchnicy. W wyniku tego dochodzi do niszczenia twardych tkanek zęba, objawiających się powstawaniem ubytków. Próchnica i jej następstwa ciągle są przyczyną utraty zębów.

Leczenie chorób tkanek twardych zęba – leczenie zachowawcze zęba, polega na oczyszczeniu ubytku z próchnicy i odbudowie brakującej tkanki odpowiednim materiałem. Wypełnienie powinno być trwałe, szczelne, odporne na ścieranie, estetyczne, działać przeciwbakteryjnie oraz remineralizująco na twarde tkanki zęba.

Materiały stosowane do wypełnień

GLASJONOMERY szkło-jonomery to materiały które charakteryzuje wysoka wytrzymałość oraz bardzo dobra adhezja do tkanek zęba (szkliwo i zębina). Dodatkową zaletą jest powolne uwalnianie jonów fluoru zawartych w ich strukturze. Powoduje to remineralizację twardych tkanek zęba i ogranicza rozwój próchnicy. Ze względu na swoje właściwości glasjonomery znalazły zastosowanie jako szczelne i długoterminowe wypełnienia tymczasowe oraz materiały podkładowe pod wypełnienia ostateczne.

Przed

Przed

Przed

Po

Po

Po

MATERIAŁY KOMPOZYTOWE. Ze względu na szeroki ich wybór, właściwości,  dostępność na rynku usług stomatologicznych,  stanowią one podstawę jako materiały do wypełnień we współczesnej stomatologii zachowawczej oraz estetycznej. Ze względu na skład i jego proporcje składników organicznych do nieorganicznych można podzielić je na materiały mikrocząsteczkowe, makrocząsteczkowe oraz hybrydowe.

Mają zastosowanie w odbudowie wszystkich typów ubytków twardych tkanek zęba. Dzięki ich właściwościom fizykochemicznym  dają możliwość estetycznej odbudowy poprzez  trwałe i wierne przywrócenie  anatomii koron zębowych. Odbudowa kształtu koron klinicznych zębów odtwarza ich fizjologię dzięki rekonstrukcji punktów stycznych, modelowaniu anatomicznego kształtu guzków i bruzd powierzchni zgryzowych. Różnorodność składu i budowy materiałów kompozytowych, umożliwia ich wszechstronne zastosowanie zarówno do odbudowy rozległych wielopłaszczyznowych ubytków w zębach trzonowych jak i precyzyjnych uzupełnień estetycznych w zakresie koron zębów przednich.

Odbudowa ubytków oraz struktur twardych tkanek zębów materiałem kompozytowym może przybrać formę

Estetykę wypełnień osiąga się dzięki możliwościom indywidualizowania doboru i gradacji koloru materiału, zróżnicowania jego przezierności  oraz nadania odpowiedniego połysku.

Nasz gabinet oferuje szeroką gamę kompozytów renomowanych firm, które idealnie odwzorowują naturalną tkankę zęba, pozwalają odbudować złamany ząb, korygować wady twardych tkanek zęba, zmieniać jego kształt, nadbudowywać patologicznie starte brzegi sieczne.

AMALGAMATY SREBRA to materiał starszej generacji, chemicznie jest to stop, uważany również za roztwór, którego  składowymi są rtęć, srebro, miedż i cyna. Wypełnienia amalgamatowe są trwałe oraz przy zachowaniu poprawki przy preparacji twardych tkanek na obrzeżu ubytku są również szczelne i funkcjonują przez długi okres czasu. Ze względu na skład metali mają działanie oligodynamiczne – przeciwbakteryjne. Wadą jest kolor, a co za tym idzie estetyka. Kolor srebrnoszary kontrastuje z naturalna barwą zębów. Dlatego używany był głównie do wypełnień ubytków w zakresie zębów bocznych. Ze względu na mankamenty estetyczne zastępowany jest przez materiały kompozytowe, które spełniają oczekiwania estetyczne i funkcjonalne. Amalgamaty mają skłonność do  alergizowania organizmu.

WYPEŁNIENIA CERAMICZNE znajdują zastosowanie podobnie jak materiały kompozytowe dla estetycznej odbudowy części korony zęba przy użyciu laboratoryjnie wykonanych uzupełnienień typu  inlay, onlay . Prawidłowo wykonane i zamontowane w ubytku cechuje trwałość, estetyka oraz iodporność na ścieranie.

Pogłębianie umiejętności manualnych oraz wiedzy naszych specjalistów, wdrażanie innowacji, pozwala dziś przywracać zmienione próchniczo zęby do ich stanu pierwotnego. Odbudowa zęba teraz to zabieg szybki i komfortowy dla pacjenta. Trudno dziś odróżnić prawidłowo odbudowany  ząb od pozostałych naturalnych i zdrowych.

Pomocne w perfekcji wykonania wypełnień jest zastosowanie odpowiednich narzędzi dla wykonania oraz wykończenia wypełnień. Są to

KOFERDAM

Pomocny w zaopatrywaniu niektórych rodzajów ubytków jest KOFERDAM, który stanowi cienki arkusz gumowy, służący do odizolowania opracowywanego zęba przy zabiegach dentystycznych. Warunkiem pracy z nim jest drożność nosa pacjenta.  Jego zalety to:

STOMATOLOGIA ESTETYCZNA

Rośnie zapotrzebowanie na  usługi medycyny estetycznej. Niemalże wymogiem dzisiejszych czasów stał się estetyczny wygląd ciała jak i twarzy człowieka. Stomatologia jako dziedzina medycyny również wyodrębniła pakiet/ zestaw zabiegów mających na celu w zamierzeniu głównie poprawę wyglądu zębów. Stomatologia estetyczna jako współcześnie wyodrębniony dział stomatologii zachowawczej zajmuje się poprawą wyglądu zębów, a co za tym idzie i twarzy.

Zabiegi oferowane w ramach zestawu usług z zakres stomatologii estetycznej poprawiają jedynie optycznie uśmiech i powinny być poprzedzone odpowiednią kwalifikacją zębów, których  stan zdrowia winien być nienaganny. Zdrowe zęby są warunkiem przystąpienia do cyklu zabiegów poprawiających estetykę uzębienia.

Warunkiem wykonania zabiegów poprawiających jedynie wygląd uzębienia  powinny być poprzedzone kwalifikacją i leczeniem zębów, których stan zdrowia winien być nienaganny.

Zaangażowanie nowoczesnej technologii, uściślenie reguł specjalizacji dobór właściwych materiałów dają możliwość znaczącej poprawy estetyki uzębienia, którego zmiany wyglądu dotyczą zarówno ujednolicenia koloru poprzez likwidacje przebarwień jak również kształtu koron zębowych.

Zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej

Przywracają lub tworzą od podstaw piękny uśmiech.

BEZBOLESNE ZNIECZULENIE MIEJSCOWE – The WAND

Zabiegi w naszej klinice  wykonujemy  w znieczuleniu miejscowym przy użyciu  The WAND. Jest to urządzenie sterowane komputerowo, które podaje bezboleśnie, środek znieczulenia miejscowego. Celem naszej placówki jest zadowolenie pacjenta, poprzez dbałość  o każdy szczegół wykonywanych przez nas usług. Bezbolesne znieczulenie miejscowe jest istotnym dla pacjenta elementem towarzyszącym zabiegom stomatologicznym.
Czytaj więcej…

KONTAKT

WIĘCEJ INFORMACJI

SZYBKI EMIAL

© 2017 STOMATOLOGIA ESTETYCZNA IMPLANTOLOGIA DR RADOSŁAW WITKOWSKI Wszystkie prawa zastrzeżone